Mese a Ford Scorpio 2.3i DOHC motorról |
|
(A cikk angol eredetije a http://www.fordscorpio.co.uk honlapon olvasható.)
|
|
2.3-as négyhengeres - nem vicc? | |
Ha ez a helyzet, az emberben önkéntelenül felmerül a kérdés, hogy akkor miért nem készítenek inkább mondjuk négy literes soros négyhengeres motorokat? Minek kínlódni a V6-osok hatalmas fejlesztési költségeivel vagy a "sorhatosok" hosszából adódó elhelyezési nehézségekkel? Végülis nincs más dolog, mint felfúrni a hengereket, és megnövelni a löketet... Megvannak a kétliteres motor számítógépes tervei, mást nem kell tenni, mint arányosan megnövelni a méreteket, ugye? Két dugattyú fenn a hengerben, kettő pedig lenn, ezek kiegyensúlyozzák egymást, nemdebár? Hát izé... nem éppen. :) A következőkben meglátjuk, hogyan tette ezt részben mégis lehetővé egy 1911-ből származó felfedezés.
|
|
Az egyensúly meghatározó tényezői | |
Annak érdekében, hogy egy sima járású és kifinomult motort kapjunk, elsősorban nem árt meggyőződnünk arról, hogy az menet közben nem tépi le magát a tartóbakjairól, hogy aztán végigszánkózzon az utcán... szóval itt rögtön szóbajön négy fontos tényező. Ezek: az összetevők egyensúlya, a gyújtási sorrend, az elsődleges egyensúly, valamint a másodlagos egyensúly. Az első kettő meglehetősen általános megfontolás. Ha adott egy forgó mozgó szerkezet, ellenőriznünk kell a tömegek megfelelő kölcsönös kiegyensúlyozottságát, valamint figyelnünk kell rá, hogy a forgó egységek oly módon legyenek rögzítve, hogy esetleges kiegyensúlyozatlanságuk összegződése ne eredményezzen nemkívánt vibrációkat, rezgéseket. Emiatt a lendkereket például általában úgy alakítják ki, hogy beszerelése csak egyetlen jól meghatározott pozícióban lehetséges, és így tovább. A gyújtási sorrendet oly módon kell kiválasztani, hogy a motor azonos vége mellett elhelyezkedő két hengerben a gyújtás ne kövesse egymást - arra kell törekedni, hogy a motor egyik végéhez közel lévő henger gyújtását a motor másik végében lévő henger gyújtása kövesse és így tovább és ez minimalizálja az vízszintes síkbeli mocorgó mozgást. És ekkor elérkezünk az elsődleges egyensúly kérdéséhez, amely azon tehetetlenségi erőkkel jön képbe, amelyek minden alkalommal fellépnek, valahányszor egy-egy dugattyú irányt vált a hengerben: egyszer a felfelé mozgás során majd ismét, amikor lefelé mozog. Egy dugattyúnak jelentős tömege van, és egyetlen tömeggel rendelkező test sem kényszeríthető a mozgásirányának megváltoztatására anélkül, hogy az ellen ne állna a kísérletnek. Ezt a tehetetlenségi erőt tehát ki kell egyenlíteni. Az alábbi ábrán szemléltetjük a dugattyúkra ható tehetetlenségi erőket. A fenti ábra azt mutatja, hogy egy négyhengeres motor igen jó elsődleges egyensúllyal rendelkezik, mivel két dugyattyún a felső holtpontban fellépő erő jól kiegyensúlyozza a másik két dugattyún az alsó holtpontban fellépő erőt. No de mi van a másodlagos egyensúllyal - és tulajdonképpen mi is az?
|
|
Másodlagos erők az elsődleges erők mellett | |
Ha a dugattyúk sebessége -
miközben a hengerben mozognak - állandó lenne, a harmonikus mozgás
kívánalmai megvalósulnának - de valójában ez nincs így. Az
FHP-tól (felső holtpont) kiindulva a dugattyúk útjuk több mint
felét a főtengely fordulatának első negyedében teszik meg
(<90ş), majd viszonylag lassan folytatják újukat az AHP-ig (alsó
holtpont) és onnan visszafelé miközben a főtengely a 180ş-on
túljut - majd ismét felgyorsulnak a hengerben való visszatérés közben.
Az alábbi ábra ezt szemlélteti:
Nos, tehát, messze attól, hogy lágy és harmonikus mozgást végezne, a dugattyú sebessége ciklikusan változik a főtengely minden fordulatánál: gyors-lassú-lassú-gyors. Miközben két dugyttyú gyorsan halad a fenn, két másik lassan halad lenn, és ez a dugattyúkra ható nettó második erőt eredményez - a másodlagos erőt. Az alábbi ábra a négy hengerre ható elsődleges és másodlagos erőket szamlélteti (Fx - elsődleges erők, S - másodlagos erő): Az összhatás: függőleges síkú rezgés, a főtengely forgási frekvenciájának kétszeresével. Egy háromhengeres motorban a
dugattyúk fáziseltérése 120ş, és ez
képes kiegyenlíteni a másodlagos erőt.
Bár a "három henger" elég furán hangzik, tulajdonképpen ez
a konstrukció nagyon jó elsődleges és másodlagos egyensúllyal
rendelkezik: egy dugattyút mindig kiegyensúlyoz a másik kettő. A másodlagos erők legyőzése érdekében a járműtervezők milliókat költöttek már a rezgéseket mind jobban elnyelő rugalmas motor-rögzítések kifejlesztésére. Ezek izolálják a jármű belsejétől a bizonyos nagyobb sebességeknél a négyhengeresekben érezhető (és hallható) 'morgást', ami viszont "hiányzik" a hathengeresek esetében. Ugyanakkor még a Ford által használt hidraulikus motorrögzítésnek is megvannak a maga korlátai - pedig minél nagyobb a motor hengerűrtartalma, annál nagyobb a dugattyúk tömege, és így annál nagyobb a másodlagos rezgés. Mindezek ellenére a Ford 2.3-asának kipróbálásakor nagyon sok autós újságírónak feltűnt, mennyire finom és halk járású ez a négyhengeres motor. Ez hogyan lehetséges? A választ még 1911-ben adta meg egy bizonyos Mr. Lanchester.
|
|
A másodlagos kiegyensúlyozó elve | |
Tehát megállapítottuk, hogy
minél nagyobb egy soros négyhengeres motor hengerűrtartalma, annál
nagyobb a másodlagos vibráció, és annál kisebb eséllyel
alkalmazhatók a különféle rezgéselnyelő rugalmas motorrögzítések,
amelyek elnyelik ezt a vibrációt.
A hathengeresek jóval nagyobb súlya és komplexitása ezen motorok pusztán csak halk járásuk miatti alkalmazása ellen szól. Amit a gépjárműgyártók akarnak: egy négyhengeres motor, ami könnyű, erőteljes, gazdaságos - és nagyon finom, halk járású.
Az A ábra mutatja a megoldás leleményességét. Két egymással szemben forgó tengely súlyokat hordoz és a főtengely fordulatszámának kétszeresével forog. Forgásuk úgy van időzítve, hogy súlyaik egyirányban álljanak (lefelé), amikor két dugattyú is a felső holtponton van, és kiegyenlítsék a keletkező másodlagos erőt. 45 fokkal később (B) már nincs rájuk szükség, de ekkor már szembefordították egymással a súlyaikat, és ezzel kioltják egymás hatását. A (C) pontban, a főtengely 90 fokos fordulatánál felfelé irányuló erőt fejtenek ki, majd ismét kioltják egymást a (D) pontban, amikor már nincs szükség az egyensúlyozó erőre. Kis súrlódású, könnyű csapágyakon eképpen forogva, a másodlagos kiegyensúlyozó tengelyek igen sikeresen szerepeltek a Lanchesterekben, ennek ellenére alkalmazásuk mégsem terjedt el.
|
|
A Mitsubishi megoldása | |
![]() A tengelyek oldalirányban a főtengelytől egyenlő távolságra helyezkednek el a, függőleges irányban pedig egymás középpontjaitól mért távolságuk megegyezik a dugattyú rúdjának 0.7-szeresével. Ezt a rendszert alkalmazták a 2.4 literes Porsche 944 motorjában is, a nyolcvanas években, és állítólag ott 20 decibellel csökkentette a motorzajt.
|
|
A Ford megoldása | |
Elsőként a Scorpióban használták ezt a motort, és a szaksajtóban igen jó fogadtatásra talált; lelkes cikkek jelentek meg, melyek kiemelték a motor halkságát és és kifinomult járását. 145 tagú ménesével és megnövelt nyomatékával magától értődően választás lett az új Explorer számára is. E járműbe keresztben építették be, ezért a motorrögzítés és a be/kiömlő csövek ennek megfelelően újra lettek tervezve. Copyright © 2001 www.fordscorpio.co.uk Hungarian translation © 2003, Attila Szabó |